Administration

Dr. Tammie Strobel

Deputy Superintendent & Chief Quality Officer


Kester1

Kerensa Kester

Chief Instructional Officer


Kim Smith

Chief Financial Officer
& Director of Operations


Tara Gotwalt

Senior Director of Economic Development


foreman

Tonya Foreman

Senior Director of Business Development


Tama Hill

Executive Assistant &
Minutes Clerk


Business Office

Kim Smith

Chief Financial Officer
& Director of Operations


Ember McNown

Business Office Specialist


Laura Higbee

Encumbrance Clerk Specialist


Tammy Flynn

Activity Fund Custodian &
Assistant Treasurer


Kristen Chinn

Procurement Specialist


Child Development Center

Kim Smith

Chief Financial Officer
& Director of Operations


Pollock1

Heather Pollock

Child Development Center Director


Brianna Offutt

CDC Lead Teacher


Jasper Young

CDC Lead Teacher


Kellie Herren

CDC Lead Teacher


Lynsey Stumpff

CDC Lead Teacher


Tami Lewis

CDC Lead Teacher


Rian Rheinboldt

CDC Lead Teacher


Rivers 1

Katy Rivers

OECP Lead Teacher


Aimee Vogele

OECP Assistant Teacher


Shepherd1

Christina Shepherd

OECP Assistant Teacher


Livingston1

Ellen Livingston

OECP Assistant Teacher


McDonald 1

Cheyenne McDonald

Child Development Center Float


Tehya Taylor

Child Development Center Float


Culinary & Hospitality

foreman

Tonya Foreman

Senior Director of Business Development


Darlene Young

Hospitality & Events Specialist


Brian Czaja

Culinary Arts Specialist


Seth Day

Culinary Arts Specialist


Patty Gushee

Culinary Specialist


Juan Benavides

Hospitality & Events Technician


Brenda Walker

Culinary Services Assistant


Bryce Crawford

Culinary Services Assistant


Faculty

Kester1

Kerensa Kester

Chief Instructional Officer


Dr. Dennis Grover

Director of Instruction


Lydia Snyder

Dental Hygiene Director & Instructor


Dava Dye

Director of Practical Nursing Program


Lorraine Hindman

Bus Driver/ Instructional Aide


Abbie Gustafson

Dental Hygiene Instructor


Larkin1

Alma Larkin

Instructional Aide


black1

April Black

Medical Coding Adjunct Instructor


Ashley Davis

Medicine & Biosciences Instructor


Austin Shipman

Pre-Engineering Instructor


Peace1

Brandi Peace

EAST Instructor


Jackson1

Brenda Jackson

Pre-Engineering Instructor


Employee-Photo_Chris-Doherty

Chris Doherty

EMT Instructor


Employee-Photo_-Dale-Little

Dale Little

Paramedic Instructor


Employee-Photo_-Don-McCorkle

Don McCorkle

EMT Instructor


Donna Hoppock

Instructional Aide


Epperson1

Duke Epperson

Instructional Aide


Dustin Smith

Automotive Collision Repair Technology Instructor


Employee Photo_Dwight Williams

Dwight Williams

Phlebotomy Adjunct Instructor


Employee Photo_Elizabeth Lawrence

Elizabeth Lawrence

Nursing Adjunct Instructor | CNA & CMA


Employee Photo_Glenda Inman

Glenda Inman

Basic Computer Adjunct Instructor


James Cowart

Precision Machine Operations Instructor


Jason Murphy

Construction Technology Instructor


Jeannette Slater

Computer Repair & Networking Instructor


Jennifer Medina

Administrative Assistant for Dental


Guest 1

Jessica Guest

Adjunct Practical Nursing Instructor


Jolene Bryant

Early Care & Education Instructor


Karen Hays

Pre-Nursing Instructor


Katherine Roper Employee 1

Katherine Roper

Practical Nursing Adjunct Instructor


Kathy Zoeller

Instructional Specialist


Kebi Allen

Practical Nursing Instructor


Baker1

Kendall Baker

Pre-Engineering Instructor


Employee-Photo_-Kenneth-Freeman

Kenneth Freeman

Paramedic & EMT Instructor


Burchett 1

Kristina Burchett

Practical Nursing Instructor


Lisa Meyer

Cosmetology Instructor


King 1

Maggie King

CNA Instructor


Melanie Walker

Cosmetology Instructor


Lovrich1

Melissa Lovrich

Practical Nursing Instructor


Employee-Photo_-Michael-Eaton

Michael Eaton

Basic Electronics Technician Instructor


Renee Tanner

Medicine & Biosciences Instructor


Scott Sutherland

Applied Welding Technology Instructor


Shelly Stephens

Teacher Prep Instructor


Richard Herard

Automotive Service Instructor


Richard Johnson

Automotive Service Instructor


Tammie Golden

Dental Hygiene Instructor


Tara Burkhead

Culinary Arts Instructor


Wyatt Gerth

Creative Marketing Communications Instructor


Fitness Center

Tara Stevens

Director of Human Resources


Shannon Barsby

Fitness & Wellness Specialist


The Foundation

foreman

Tonya Foreman

Senior Director of Business Development


Mary Beth Buchanan

Administrative Assistant


Human Resources

Dr. Tammie Strobel

Deputy Superintendent & Chief Quality Officer


Tara Stevens

Director of Human Resources


Donna Watson

Human Resources Coordinator


Shannon Barsby

Fitness & Wellness Specialist


Jennifer Savala

Human Resources Administrative Assistant


Kailyn Brown

Human Resources Administrative Assistant


Marketing & Business Development

foreman

Tonya Foreman

Senior Director of Business Development


Tosha Wyatt

Director of Marketing


Kyle Ppool

Outreach & Enrollment Specialist


Employee Photo_Braden Schovanec

Braden Schovanec

Outreach & Enrollment Specialist


Employee Photo_Champagne-Kane

Champagne Kane

Outreach & Marketing Specialist


cornish headshot

Kaitlyn Cornish

Developer & Design Specialist


LeGrand

Nikki LeGrand

Marketing & Customer Service Assistant


Brown 1

Jordan Brown

Marketing & Customer Service Assistant


Office of Quality

Dr. Tammie Strobel

Deputy Superintendent & Chief Quality Officer


Dr. Jason Godfrey

Director of Quality and Student Services


Kelcie White

Customer Service Specialist


Pawhuska Business Development Center

Tara Gotwalt

Senior Director of Economic Development


Cindy Helmer

Economic Development Coordinator


Physical Plant & Technology

Kim Smith

Chief Financial Officer
& Director of Operations


Eric Randall

Director of Physical Plant Services


Seals1

Coleen Seals

Physical Plant Coordinator


Chuck Beazer

Network Administrator


Wally Hart

Plant Operator


Wesson1

Garry Wesson

Building Repair Technician


Employee Photo_Ron Ryan 1

Ron Ryan

Physical Plant Technician


Lorraine Hindman

Bus Driver/ Instructional Aide


Smith1

Debra Smith

Physical Plant Assistant & Bus Driver


The Strategy Center

Tara Gotwalt

Senior Director of Economic Development


Gallamore1

Erica Gallamore

Economic Development Coordinator


Rick Ryan

Safety Coordinator


Jean Sanders

Economic Development Specialist


Student Services

Dr. Tammie Strobel

Deputy Superintendent & Chief Quality Officer


Dr. Jason Godfrey

Director of Quality and Student Services


Dr. Dennis Grover

Director of Instruction


Davis1

Laci Davis

Student Financial Specialist


Tonya Anna

Assessment Specialist


Anton1

Mary Anton

Student Services Specialist


Back to top